Polskie Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich, Karlsruhe logo

Oficjalne Przedstawicielstwo
Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Targi w Niemczech loga

Podsumowanie PHOTOPIA Hamburg 2023

by | 20.10, 2023

Z przyjemnością informujemy, że trzecia edycja PHOTOPIA Hamburg zakończyła się sukcesem. Wystawcy targowi byli zadowoleni, a odwiedzający wrócili do domu pełni nowych inspiracji. W dniach od 21 do 24 września 2023 roku, ten festiwal dla sektora foto-wideo uczynił Hamburg ogniskiem szerokiej społeczności osób zawodowo i hobbystycznie związanych z fotografią i produkcją filmów i wideo oraz obrazem i obrazowaniem. Festiwal PHOTOPIA oferował koncerty, wystawy, zróżnicowany program sceniczny i konferencyjny oraz przede wszystkim możliwość networkingu ze specjalistami świata twórczego filmu, wideo i fotografii.

Tegoroczna edycja PHOTOPIA przyniosła znaczny wzrost zarówno liczby wystawców i przedstawicieli branży, jak i prywatnych odwiedzających, spełniając obietnicę jako kluczowej platformy dla branży filmu, wideo i fotografii. Łącznie 125 wystawców z 15 krajów zaprezentowało globalne innowacje i nowości technologiczne, począwszy od aparatów fotograficznych, obiektywów, technologii smartfonów, oświetlenia i akcesoriów, po produkty drukarskie, drony, sztuczną inteligencję i oprogramowanie.

Najpopularniejszym wydarzeniem był występ wielkiego autorytetu fotografii i patrona PHOTOPIA, Alberta Watsona, z jego wystawą “iconic”. Albert Watson był pod wrażeniem różnorodności produktów prezentowanych na targach: „Podczas gdy mój aparat jest moim najlepszym przyjacielem i jestem w pełni wyposażony, cieszę się patrzeniem na takie rzeczy jak nowe statywy czy nowe obiektywy. Dla mnie jako fotografa ważne jest wiedzieć, co dzieje się na rynku.” Podczas czterodniowego festiwalu, zespół organizatorów PHOTOPIA został wyróżniony nagrodą Best Photo Event od międzynarodowego stowarzyszenie wydawców prasy fotograficznej, wideo i związanej z obrazowaniem – Technical Image Press Association (TIPA).

Targi branży: film, wideo, fotografia, obrazowanie PHOTOPIA Hamburg 2023
Zdjęcie: © Hamburg Messe und Congress / Rolf Otzipka

Zadowolenie i opinie o PHOTOPIA Hamburg 2023, umacniają ten festiwal jako wiodące wydarzenie przemysłu foto-wideo

Bernd Aufderheide, Prezydent i Dyrektor Generalny Hamburg Messe und Congress, wyraził swoje zadowolenie z czterech inspirujących dni, które zgromadziły około 20 000 gości, ponad 260 osobistości ze świata prasy i milionów użytkowników udostępnionej treści w mediach społecznościowych.

Bernd Aufderheide: „PHOTOPIA staje się wydarzeniem uważanym przez wielu za najważniejszą platformę w Europie dla sektora obrazowania. Świadczą o tym niezwykle zadowoleni wystawcy, wysokie oceny programu ramowego oraz publiczność okazująca ogromne zainteresowanie technologią i sztuką. To festiwal dla wszystkich zainteresowanych tworzeniem treści, zarówno w celach biznesowych, jak i prywatnych.

Tę opinię podkreśla reakcja licznych delegacji firm z siedzibę w Japonii, które były pod wrażeniem mozaiki wysoce doświadczonych profesjonalistów, młodych entuzjastów i półprofesjonalnych  amatorów-fotografów uczestniczących w wydarzeniu.

Przytłaczające pozytywne opinie wystawców i rosnące zainteresowanie odwiedzających wydarzeniem PHOTOPIA Hamburg, dowodzą ogromnej atrakcyjności tego festiwalu sektora i przemysłu obrazowania foto-wideo. To zachęca nas do patrzenia z optymizmem w przyszłość i edycję w 2024 roku. PHOTOPIA stała się jednoznacznie najważniejszym wydarzeniem branżowym dla społeczności fotografii, wideo i obrazowania” – podkreśla Christian Müller-Rieker, członek zarządu niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotograficznego (Photoindustrie-Verband, PIV).

Konferencja Foto-Wideo Photopia Stage Hamburg 2023
Zdjęcie: © Hamburg Messe und Congress / Rene Zieger

Rewolucja SI: Jak sztuczna inteligencja zmienia branżę foto-wideo

Jednym z głównych tematów na PHOTOPII było wykorzystanie Sztucznej Inteligencji (AI lub SI), która ma potencjał do fundamentalnej zmiany sektora obrazowania. Dyskusje na temat możliwości i ryzyka SI, jej potencjału oraz jej wpływu na społeczeństwo ogółem, oraz na fotografię i wideo, były obecne w licznych formatach i spotkaniach.

Festiwal dostarczył opinii i wglądu w świat sztucznej inteligencji, w szczególności poprzez Centrum AI (AI CENTER). Inne ważne wydarzenia, które miały miejsce, to Dzień B2B dla branży i handlu (B2B Day für Industrie und Handel), Konferencja Kreatywnej Treści (Creative Content Conference) oraz konferencja ImagingExecutives@PHOTOPIA.

PHOTOPIA 2024: Festiwal branży foto-wideo i obrazowania w Hamburgu, odbędzie się wraz z konwentem Polaris i połączy światy fotografii oraz gier komputerowych

Następny Festiwal PHOTOPIA Hamburg odbędzie się na terenach targowych w Hamburgu w dniach od 10 do 13 października 2024 roku. Będzie on współorganizowany z konwentem Polaris, wydarzeniem skierowanym do społeczności gier komputerowych, anime, mangi, e-sportu, azjatyckiej kultury pop i cosplayingu. Łącznikiem między tymi dwoma wydarzeniami jest scena twórcza i influencerów oraz jej silne powiązanie z produkcją treści za pomocą fotografii, wideo i transmisji na żywo. Łączony bilet umożliwi odwiedzenie imprezy gamingowej oraz odkrycie wieloaspektowego świata PHOTOPII.

Innym nowym formatem będzie Strefa Twórców (Creators Area), prezentująca dyskusje i panele eksperckie, warsztaty z profesjonalistami, wydarzenia networkingowe, spotkania twórców oraz możliwość praktycznego działania, co zapewni dodatkową przestrzeń dla twórczości i zabawy na najwyższym poziomie.

Opracowanie na podstawie:
„PHOTOPIA hype throughout the exhibition halls: Imaging scene celebrates the world of photography and videography in Hamburg” / „PHOTOPIA-Hype in den Messehallen: Imaging-Szene feiert in Hamburg die ganze Welt der Foto- und Videografie”
Christian Freitag

Podziel się informacją!

Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Fair Support & Service

ul. Gibalskiego 21, 01-190 Warszawa
tel: +48 22 620 71 98, tel: +48 22 620 72 98, fax: +48 22 245 43 42
[email protected]