Targi GrindingHub to nowe wydarzenie powstałe w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku i wiodących firm na nową imprezę wystawienniczą dla branży szlifierskiej. Są one współorganizowane przez Targi Stuttgarckie oraz związek branżowy VDW (Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Obrabiarek) we współpracy z SWISSMEM (Stowarzyszenie Szwajcarskiego Przemysłu Maszynowego, Elektrycznego i Metalowego).
Targi koncentrują się na technologii szlifowania, a na targach zaprezentowane zostaną między innymi szlifierki, szlifierki narzędziowe, narzędzia szlifierskie, materiały ścierne czy chłodziwa.
Pierwsza edycja targów zakończyła się olbrzymim sukcesem. Swoją ofertę zaprezentowało 276 wystawców (z czego 40% z zagranicy, z 23 krajów), a targi odwiedziło blisko 10 tys. specjalistów z branży (z czego 1/3 pochodziła z zagranicy, z 59 krajów).
Wybór Stuttgartu nie był przypadkowy – to stolica regionu, który jest jednym z największych skupisk branży obróbki metalu na Starym Kontynencie, jest położony w centrum Europy i łatwo dostępny (tereny targowe znajdują się w odległości 200 m od lotniska i przy stacji kolejowej), a same Targi Stuttgarckie od wielu lat organizują z sukcesem imprezy wystawiennicze dla branży przemysłowej i dysponują siecią kilkudziesięciu przedstawicielstw na całym świecie. Natomiast VDW posiada doświadczenia w organizacji takich targów, jak EMO w Hanowerze czy METAV oraz kontakty ze stowarzyszeniami branżowymi we wszystkich krajach, w których odbywa się produkcja.
Szlifowanie jest natomiast jednym z 4 najważniejszych procesów produkcyjnych w branży obrabiarek w Niemczech. Według oficjalnych statystyk w 2021 r. sektor wyprodukował maszyny o wartości 820 mln euro. 85 procent z nich zostało wyeksportowanych, z czego około połowa trafiła do Europy. Największymi rynkami zbytu są Chiny, USA i Włochy. Na arenie międzynarodowej Chiny, Japonia i Niemcy prowadziły światowe rankingi w 2021 roku. Według szacunków VDW sektor technologii szlifowania wyprodukował w 2021 roku maszyny o wartości 4,7 miliarda euro.