Polskie Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich, Karlsruhe logo

Oficjalne Przedstawicielstwo
Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Targi w Niemczech loga

Program ramowy targów Moulding Expo 2023

by | 06.06, 2023

Koncentracja na innowacjach i praktyce w obszarze form wtryskowych oraz duże znaczenie promowania młodych talentów to kluczowe elementy nadchodzących targów Moulding Expo w Stuttgarcie.

Już 13 czerwca 2023 r. na terenach targowych w Stuttgarcie rozpoczną się Targi Moulding Expo poświęcone produkcji narzędzi, modeli i form wtryskowych. Około 400 wystawców, w tym firmy z Polski, będzie prezentować swoją ofertę, innowacje oraz nowe technologie, a także wyzwania stojące przed branżą.

Forum przyszłości poświęcone produkcji narzędzi, modeli i form wtryskowych

Jednym z głównych punktów tegorocznego programu ramowego jest Future Forum on Tool, Model and Mould Making. Forum odbędzie się w hali L-Bank Forum (Hala 1) na stoisku 1D41.

“Bardzo się cieszę, że w końcu będziemy mogli ponownie spotkać się w jednym miejscu z przedstawicielami branży produkcji narzędzi, modeli i form wtryskowych oraz zobaczyć, jakie nowe procesy i technologie są dostępne na rynku. W tym roku program wspierający koncentruje się na bieżących potrzebach branży i nakreśla długoterminowe podejście do rozwiązań w branży formierskiej i modelarskiej. Future Forum on Tool, Model and Mould Making zajmuje się w szczególności aktualnymi wyzwaniami, takimi jak temat zrównoważonego rozwoju, wydajności lub niedoboru wykwalifikowanych pracowników”, podsumowuje Richard Pergler, moderator forum.

BME Buyers’ Day  – wydarzenie dla importerów i eksporterów

BME Buyers’ Day odbędzie się w dniu 15 czerwca 2023 r., jako centralny punkt programu ramowego. Wydarzenie ma na celu dostarczenie ekspertom z branży formierskiej podstaw do podejmowania mądrych decyzji zakupowych oraz przedstawienie aktualnych trendów w zakupie form wtryskowych. Podczas tego dnia specjalnego zostanie pokazane m.in., w jaki sposób powstają koszty. Ważnym punktem będzie te z dyskusja w jakich kierunkach zmierza zakup form i narzędzi formierskich w związku z otoczeniem prawnym oraz jakie zmiany techniczne będą odgrywać rolę dla branży w przyszłości.

“Ze względu na ogromne globalne zmiany w ciągu ostatnich trzech lat, kupujący muszą przemyśleć swoje globalne strategie zaopatrzenia i szukać nowych dostawców. W ramach zarządzania ryzykiem i dostawcami coraz częściej odchodzi się od pojedynczego zaopatrzenia na rzecz multisourcingu. Targi Moulding Expo to doskonała okazja, aby zaoszczędzić czas i zapoznać się z dużą liczbą nowych potencjalnych dostawców”, mówi dr Frithjof Kilp, Division Manager Association w Niemieckim Stowarzyszeniu Gospodarki Materiałowej, Zakupów i Logistyki (BME).

Pokaz specjalny INNONET “Łańcuch wartości tworzyw sztucznych”

W hali L-Bank Forum (Hala 1) zaprezentowane zostaną poszczególne etapy procesu przetwarzania i  tworzenia produktu z tworzywa sztucznego. Prezentacja odbędzie się w ramach specjalnego pokazu INNONET na stoisku 1D21 w hali 1. Prezentowany będzie proces od produkcji form wtryskowych i przetwarzania tworzyw sztucznych po łączenie i drukowanie. Jest doskonała okazja dla wszystkich zainteresowanych targami przemysłowymi, do zapoznania się z tajnikami produkcji.

“Pokaz specjalny INNONET oferuje doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi technologiami w branży tworzyw sztucznych. Odwiedzający uzyskają wgląd w produkcję na żywo filigranowej i stabilnej pęsety z tworzywa sztucznego – od pomysłu, poprzez prototypowanie, produkcję narzędzia i formy, ręczne i zautomatyzowane formowanie wtryskowe, aż po gotowy produkt, procesy końcowe i recykling”, mówi Jörg Vetter, kierownik techniczny w Hermann Hauff i organizator specjalnego pokazu na wspólnym stoisku INNONET.

Nowość na Moulding Expo: forum użytkowników Kunststoff Magazin

Po raz pierwszy w programie pojawi się forum użytkowników “Zrównoważony rozwój poprzez cyfryzację w produkcji form i narzędzi”, które zostanie zorganizowane przez Kunststoff Magazin.

Wykłady będą zorientowane na praktykę, wymagania i rozwiązania w zakresie inteligentnego wytwarzania narzędzi i form. Forum odbędzie się 14 czerwca 2023 r. w galerii głównej hali L-Bank Forum (Hala 1), w sali 1.5. Zostaną także zaprezentowane przykłady najlepszych praktyk w takich tematach, jak optymalizacja materiałów, oszczędność energii i minimalizacja ilości odpadów.

“Cyfryzacja ma ogromny potencjał, aby móc produkować w sposób bardziej zrównoważony i zapewnić konkurencyjność. Na przykład wykorzystanie oprogramowania symulacyjnego może zminimalizować ilość materiałów do produkcji. Koszty energii można obniżyć za pomocą technologii cyfrowych. Czujniki i ocena danych umożliwiają konserwację predykcyjną. Te i inne tematy zostaną wyjaśnione przez ekspertów branżowych podczas praktycznych prezentacji” – mówi Annina Schopen, redaktor naczelna Kunststoff Magazin, WEKA Business Medien GmbH.

Nowa scena dla Forum Safety + Automation (BHP i automatyka)

Forum Safety + Automation odbędzie się również po raz pierwszy na targach Moulding Expo. W dniu 14 czerwca 2023 r. na forum będzie poruszony temat wszystkich aspektów bezpieczeństwa i higieny pracy w technologii automatyzacji. Forum odbędzie się w Atrium, przy wejściu wschodnim.

“Moulding Expo to jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń dla branży narzędziowej, wzorniczej i produkcji form wtryskowych, a tym samym odpowiednie miejsce dla specjalistycznego Forum Safety + Automation. Goście targowi dowiedzą się wszystkiego o aktualnych wymaganiach i trendach w dziedzinie ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz skorzystają z cennych i  praktycznych wskazówek dotyczących trendów w bezpiecznej automatyzacji” – mówi Horst-Dietrich Kraus, wiceprezes ds. marketingu i komunikacji w Pilz GmbH & Co. KG.

Promowanie młodych talentów to najwyższy priorytet

W tym roku podczas targów Moulding Expo po raz kolejny zwrócona będzie szczególna uwaga na temat promowania młodych talentów. W tym roku kontynuowana będzie wieloletnia współpraca z Uniwersytetem w Reutlingen.

Dzięki SCHOOLTOOL studenci inżynierii mechanicznej zaprezentują całościową, wszechstronną i koncepcyjnie skoordynowaną idee nauczania i uczenia się w zakresie form wtryskowych do wyprasek, rozwoju wyprasek i procesu formowania wtryskowego.

Prof. Dr.-Ing. Steffen Ritter, Katedra Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Technologii Uniwersytetu w Reutlingen, mówi: “Współpraca z Moulding Expo to dla nas wyjątkowa okazja do zaprezentowania się z prawdziwym projektem. Oczywiście ma to zupełnie inny wpływ na studentów niż jakikolwiek teoretyczny lub wewnętrzny projekt uniwersytecki. Dzięki naszemu SCHOOLTOOL pokazujemy świat nauki, który rozwinął się przez lata wokół formowania wtryskowego rozwoju komponentów, formowania wtryskowego i produkcji form”.

Podobnie jak w poprzednich latach, studenci opracowali również oficjalny upominek targowy na Moulding Expo: “Mouldmaker the game”. Podsumowuje on specjalną strefę SCHOOLTOOL w zabawnej formie, a wszyscy odwiedzający mogą otrzymać swój osobisty egzemplarz upominku na stoisku 1D11.

Pełen program ramowy targów Moulding Expo jest dostępny online na oficjalnej stronie targów po niemiecku i angielsku:
https://www.messe-stuttgart.de/moulding-expo/

Targi Moulding Expo w skrócie

Organizowane przez Targi Stuttgarckie Międzynarodowe Targi Moulding Expo poświęcone są produkcji narzędzi, modeli i form. Targi koncentrują się na małych i średnich firmach produkujących narzędzia, modele i formy, branży formierskiej i modelarskiej oferujących rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu. W centrum uwagi jest ich doświadczenie i know-how w zakresie realizacji projektów przygotowanych indywidualnie dla klienta.

Ponadto targi reprezentują wszystkich istotnych dostawców technologii z branży formierskiej i modelarskiej, którzy spełniają wysokie oczekiwania przemysłu w zakresie jakości i precyzji: od standardowych części, materiałów i systemów gorąco-kanałowych po narzędzia do obróbki, urządzenia mocujące i obrabiarki po technologię testowania i pomiarów oraz dostawców oprogramowania.

Dalsze Informacje i bilety dostępne są także w Oficjalnym Przedstawicielstwie Targów Stuttgarckich w Polsce oraz stronie:
https://eurotargi.com/targi/moulding-expo/

Zdjęcia: Landesmesse Stuttgart GmbH Ⓒ

Podziel się informacją!

Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Fair Support & Service

ul. Gibalskiego 21, 01-190 Warszawa
tel: +48 22 620 71 98, tel: +48 22 620 72 98, fax: +48 22 245 43 42
[email protected]