Polskie Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich, Karlsruhe logo

Oficjalne Przedstawicielstwo
Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Targi w Niemczech loga

Cyfryzacja transportu publicznego tematem przewodnim na targach IT-TRANS 2024

by | 02.01, 2024

Do targów IT-TRANS 2024 w Karlsruhe zostało mniej niż pół roku. Już 80 procent powierzchni wystawienniczej zostało zarezerwowane, wciąż jednak można zgłosić chęć udziału w charakterze wystawcy. Na targach wystawiają się też m.in. firmy z Polski.

Targi IT-TRANS odbędą się po raz siódmy w dniach od 14 do 16 maja 2024 roku w Karlsruhe. Targi i konferencja są organizowane we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Transportu Publicznego (UITP) oraz Targami Karlsruhe (Messe Karlsruhe). Są one objęte patronatem niemieckiego ministra transportu dra Volkera Wissinga.

Głównym tematem edycji w 2024 roku będzie promowanie cyfryzacji w sektorze transportu publicznego, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym, wydajnym i odpornym na zakłócenia. Jest to wiodąca wystawa targowa i konferencja poświęcona telematyce, inteligentnym systemom transportowym (ITS), oraz różnym, innowacyjnym rozwiązaniom w transporcie publicznym z obszaru technologii informacyjnych.

Demonstracja autonomicznego transportu pasażerskiego

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w transporcie to jeden z wielu punktów programu IT-TRANS. Uczestnicy mogą liczyć na liczne innowacje oraz pokazy na żywo, w tym m.in. autonomiczny bus “FZI Shuttle”, który potrafi rozpoznawać i omijać przeszkody oraz radzić sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami w ruchu drogowym bez potrzeby interwencji kierowcy.

Autonomiczny autobus FZI będzie przewoził uczestników IT-TRANS między dwoma inteligentnymi przystankami, wykonując skomplikowane manewry takie jak omijanie i skręcanie. 

Nasz bus nie jest ograniczony do wirtualnego toru, zatem może wykorzystywać całą szerokość drogi.” wyjaśnia menedżer FZI dr Alexander Viehl. “Jeśli wyznaczone pasy autobusowe są zajęte, na przykład przez zaparkowany samochód, pojazd samodzielnie omija przeszkodę dzięki sensorom. Ponadto, inteligentne przystanki autobusowe dostarczają dodatkowych aktualizacji o pasażerach i innych uczestnikach ruchu drogowego. Dzięki połączeniu informacji z sensorów pojazdu i otoczenia zapewnione są bezpieczeństwo, efektywność i komfort pasażerów.

Markus Kocea, Starszy Kierownik Projektów Targów Karlsruhe, mówi: “Nie mogę się już doczekać odkrycia szerokiej gamy innowacji od naszych wystawców, ale także wysłuchania mówców konferencyjnych poruszających wyzwania, przed którymi obecnie stoi branża transportu publicznego. Te wyzwania znajdują odzwierciedlenie w kluczowych tematach IT-TRANS – od AI, biletowania i transformacji cyfrowej po transport współdzielony oraz MaaS.

Autonomiczne systemy transportowe na targach IT-TRANS w Karlsruhe
© Messe Karlsruhe / Jürgen Rösner

Zrównoważone, opłacalne i elastyczne rozwiązania w transporcie publicznym

Transport publiczny ma istotny wkład w ochronę klimatu i jakość życia w miastach, wtedy gdy odpowiada na zapotrzebowanie konsumentów na elastyczną i przystępną cenowo mobilność. Na targach IT-TRANS 2024 nie zabraknie rozwiązań i innowacji pomagających osiągnąć te cele.

Stefan Mehler, z Działu Marketingu & Sprzedaży w ESM GmbH, komentuje: “Dla nas jako dostawcy oprogramowania dla transportu na żądanie, IT-TRANS jest jednym z najważniejszych wydarzeń. Cała branża transportu publicznego spotyka się, aby wymieniać informacje o najnowszych trendach i technologiach. Jako wystawca, wydarzenie to daje nam liczne możliwości rozmów z obecnymi i potencjalnymi nowymi klientami, jak również nawiązanie współpracy z innymi firmami IT.

Na targach będzie można zapoznać się licznymi nowoczesnymi rozwiązaniami IT w transporcie publicznym, ITS i telematyce: m.in. rozwiązania BIBO (be-in/be-out), które są alternatywą do rozwiązań check-in/check-out, oprogramowanie i rozwiązania do kontroli zasobów firm transportowych, czy też sztuczna inteligencja do wykrywania obiektów i pasażerów. Targi IT-TRANS są ważnym punktem w kalendarzu spotkań branży komunikacji miejskiej i transportu publicznego.

IT-TRANS oferuje również platformę dla młodych firm i start-upów, ze specjalna ofertą “Młodzi Innowatorzy” (Junge Innovative).

Bilety dla gości w przedsprzedaży:

Bilety na targi są już dostępne na stronie https://www.it-trans.org/en/tickets/. Obecnie obowiązuje jeszcze niższa, promocyjna cena 40 € zamiast 80 € za bilet trzydniowy. Obniżone ceny przy wcześniejszym zgłoszeniu obowiązują również na konferencję.

Informacje dostępne są także w Oficjalnym Przedstawicielstwie Targów Karlsruhe w Polsce.

Zdjęcia: © Messe Karlsruhe / Jürgen Rösner

Podziel się informacją!

Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Fair Support & Service

ul. Gibalskiego 21, 01-190 Warszawa
tel: +48 22 620 71 98, tel: +48 22 620 72 98, fax: +48 22 245 43 42
[email protected]