Polskie Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich, Karlsruhe logo
Oficjalne Przedstawicielstwo
Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

W Niemczech, w wielu centrach miast obowiązują tak zwane Zielone Strefy (Umweltzone), które mają za zadanie ograniczyć emisję szkodliwych spalin. Powstały w oparciu o europejskie dyrektywy 1996/62/EC i 1999/30/EC traktujące o jakości powietrza. Kierowcy samochodów, niezależnie od miejsca zarejestrowania pojazdu, by wjechać do strefy muszą wykupić specjalną winietę. Wszystkie strefy są oznaczone specjalnymi znakami i wykupiona winieta jest ważna w każdej zielonej strefie w Niemczech.

Obecnie istnieje lub planowane jest około 47 stref niskiej emisji w Niemczech. Miasta takie jak Berlin, Kolonia, Hanower, Mannheim czy Stuttgart wprowadziły zielone strefy w centrach miast już w 2008 roku.

Zielone strefy Umweltzonen obowiązują m.in. w centrach Stuttgartu i Karlsruhe. Jadąc na targi zalecamy prześledzić trasę i w razie potrzeby nabyć winietę przed podróżą. Za brak winiety przysługuję mandat. Zasadniczo nie są one konieczne by dojechać na targi, bowiem hale targowe w tych miejscowościach znajdują się na obrzeżach miast. Jeśli natomiast zamierzają Państwo przejeżdżać przez miasto lub jest tam zlokalizowany Państwa hotel, zalecamy zapoznać się bliżej z wielkością strefy Umweltzone.

Zielone strefy w Stuttgarcie

Na terenie Stuttgartu obowiązuje zielona strefa ekologiczna, która obejmuje cały obszar miasta. Do Umweltzone mogą wjeżdżać tylko diesle z normą Euro 0-3 i pojazdy na benzynę lub LPG z normą Euro 0. Przed podróżą do Stuttgartu zalecamy sprawdzić aktualny zakres stref, bowiem obowiązujące strefy i ich zakres mogły ulec zmianie.

Na niektórych trasach obowiązuje zakaz jazdy dla pojazdów z silnikiem diesla, które nie spełniają normy Euronormy 6. Strefa ta obejmuje obszar kotliny oraz powiaty Bad Cannstatt, Feuerbach i Zuffenhausen.

W przypadku dojazdu samochodem bezpośrednio na targi w Stuttgarcie, nie powinno być potrzeby zakupu dodatkowej winiety. Targi są zlokalizowane przy lotnisku po za miastem.

Zielone strefy w Karlsruhe

Również w Karlsruhe obowiązuje zielona strefa. W przypadku wjazdu do centrum miasta niezbędna jest wykupiona winieta.

Natomiast jadąc samochodem bezpośrednio na targi w Karlsruhe, nie powinno być potrzeby zakupu dodatkowej winiety. Targi są zlokalizowane na obrzeżach miasta w Karlsruhe-Rheinstetten. Przed podróżą do Karlsruhe zalecamy sprawdzić aktualny zakres stref, bowiem obowiązujące strefy i ich zakres mogły ulec zmianie.

Zielone strefy w Hamburgu

W Hamburgu obowiązują co najmniej dwie strefy ekologiczne, gdzie obowiązuje zakaz wjazdy samochodów z silnikiem diesela oraz ciężarowych: Hamburg Max-Brauer-Allee i Hamburg Stresemannstraße. Przed podróżą do Hamburga zalecamy sprawdzić aktualny zakres stref, bowiem obowiązujące strefy i ich zakres mogły ulec zmianie. Strefa niskiej emisji obejmuje 600 metrowy odcinek Max-Brauer-Allee pomiędzy Julius-Leber-Straße a Holstenstraße a kolejna strefa ekologiczna obejmuje całą ulicę Stresemannstraße.

W przypadku dojazdu samochodem na targi w Hamburgu, nie powinno być potrzeby zakupu dodatkowej winiety.

Gdzie kupić?

Koszt zakupu winiety rozpoczyna się od około 89zł. Jej okres ważności jest zależny od rodzaju wykupionej plakietki.

Strefy niskiej emisji Umweltzonen mają na celu zmniejszenie zanieczyszczeń i cząstek stałych w centrach miast w Niemczech oraz ogólną poprawę jakości powietrza. Aby móc jeździć w tych strefach, należy obowiązkowo posiadać plakietkę ekologiczną. Plakietkę ekologiczną można nabyć przez internet m.in. w instytucjach uprawnionych do przeprowadzania badań emisji spalin (np. TÜV, Dekra, GTÜ, KÜS i FSP, warsztaty samochodowe).

Fair Support & Service
Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

ul. Gibalskiego 21, 01-190 Warszawa
tel: +48 22 620 71 98, tel: +48 22 620 72 98, fax: +48 22 245 43 42
biuro()eurotargi.com

Podziel się informacją!