Polskie Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich, Karlsruhe logo

Oficjalne Przedstawicielstwo
Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Targi w Niemczech loga

Dlaczego warto wystawiać się na targach?

by | 17 lutego 2023

Targi odgrywają ważną rolę w świecie marketingu i biznesu. Imprezy targowe dają firmom możliwość kontaktu z potencjalnymi klientami i partnerami. Prezentując swoją firmę na targach, można dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przyciągnąć nowych klientów, którzy wcześniej mogli nie wiedzieć o produktach lub usługach firmy. Dodatkowo targi mogą być świetnym sposobem na nawiązanie kontaktów z innymi firmami i nawiązanie znajomości, które mogą prowadzić do nowych możliwości biznesowych.

Firmy mogą uczestniczyć w targach krajowych lub zagranicznych. Ważne, by właściwie zidentyfikować ważne dla firmy imprezy wystawiennicze i dla danej branży. Dla polskich firm, oprócz wydarzeń krajowych, dobrą okazję stanowią targi w Niemczech, gdzie odbywa się wiele kluczowych imprez o zasięgu międzynarodowym.

Jakie korzyści zyskują firmy z wystawiania się na targach?

Uczestnictwo w imprezach branżowych może zapewnić firmom wiele korzyści. Nie tylko sprzyja to budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, ale pozwala na bezpośrednie zwiększenie sprzedaży i zbieranie informacji wspomagających rozwój firmy. Pośród korzyści z udziału w imprezach targowych można wymienić:

  1. Zwiększona widoczność: Targi oferują firmom możliwość zaprezentowania swoich produktów i usług dużej oraz zróżnicowanej publiczności.
  2. Budowa zaufania, renomy i rozpoznawalności marki: Samo uczestnictwo w targach zwiększa świadomość marki pośród odbiorców. Dodatkowo firmy mogą ubiegać się o nagrody i wyróżnienia podwyższające prestiż brandu, samego produktu oraz całej firmy.
  3. Możliwości tworzenia sieci kontaktów: Targi stanowią dla firm platformę do nawiązywania kontaktów i łączenia się z innymi firmami, potencjalnymi klientami i ekspertami branżowymi oraz budowania siatki dystrybucji.
  4. Badania rynku: Firmy mogą zbierać cenne badania rynku i informacje zwrotne od klientów poprzez bezpośrednie interakcje z uczestnikami targów.
  5. Kształtowanie rynku: Firmy mogą pokazywać nowości, kreować trendy, poruszać ważne tematy branżowe.
  6. Generowanie leadów: Pozyskiwanie leadów, czyli zbieranie kontaktów do firm i osób zainteresowanych naszym produktem, to jedna z kluczowych zalet targów. Targi oferują firmom nowe szanse sprzedaży oferty poprzez angażowanie się w bezpośrednie kontakty z potencjalnymi klientami.
  7. Wywiad konkurencyjny: Firmy mogą zbierać cenne informacje o swoich konkurentach i być na bieżąco z trendami w branży, obserwując, co inni prezentują na targach.

Ważne, aby wybrać odpowiednie targi i przygotować udział firmy oraz zespół w oparciu o nasze cele. Przemyślana strategia udziału przyniesie oczekiwane rezultaty.

Stoisko na targach i widoczność firmy na rynku

Własne stoisko na targach to świetny sposób na dotarcie do nowych osób z branży i utrzymywanie kontaktów z dotychczasowymi. Wystawianie się na targach może być także dobrym pomysłem na sprzedaż produktów w miejscach, gdzie firma nie ma dystrybutorów.

Targi oferują możliwość zawarcia bezpośrednich kontaktów z potencjalnymi klientami i zaprezentowania swoich produktów i usług szerokiemu gronu odbiorców. Może to pomóc w generowaniu nowych kontaktów, budowaniu relacji z istniejącym klientami i finalizowaniu sprzedaży.

Tak szerokie możliwości zawierania kontaktów, sprawiają, że jest to doskonałe narzędzie marketingowe na każdym etapie lejka sprzedażowego (ToFu, MoFu, BoFu).

Nagrody branżowe podwyższają renomę oraz rozpoznawalność marki

Bardzo często targom towarzyszą różnego rodzaju konkursy i nagrody branżowe, które cieszą się renomą. Jest to nie tylko sposób na zwiększenie ekspozycji oferty firmy, ale i sposób na budowanie marki oraz zaufania. Zdobyte nagrody i wyróżnienia z pewnością pomogą zwiększyć rozpoznawalność i wiarygodność marki oraz odróżnić firmę od konkurencji.

Siła marki przyciąga nowych klientów, partnerów i inwestorów, a także wzmacnia relacje z obecnymi. Dlatego zgłaszanie produktów pokazywanych na targach do konkursów i uczestnictwo w panelach dyskusyjnych może być tego warte.

Zdobywanie nagród i wyróżnień to świetna metoda na szerszą ekspozycję w mediach i komunikację PR, budującą świadomość marki i prestiż firmy. W ten sposób przedsiębiorstwa mogą wzmocnić relacje i zbudować swoją reputację jako wiarygodny i godny zaufania dostawca.

Targi umożliwiają tworzenie sieci kontaktów

Budowanie sieci kontaktów to podstawa każdego biznesu. Targi to miejsce spotkań branży w jednym miejscu i świetny sposób na podtrzymywanie relacji z kontrahentami. Pozwala to ograniczyć koszty częstych i dalekich wyjazdów. To idealne miejsce na domknięcie sprzedaży podczas indywidualnych spotkań. Osobiste, bezpośrednie kontakty i budowanie relacji z partnerami poprzez indywidualne spotkania pozwalają na zacieśnienie więzi biznesowych.

Wydarzenia branżowe dają możliwość spotkania z potencjalnymi dystrybutorami, hurtownikami i detalistami i budowę sieci dystrybucji. Targi międzynarodowe zapewniają firmom możliwość nawiązania kontaktów z partnerami i menadżerami z całego świata, z którymi nawiązanie relacji byłoby trudniejsze innymi kanałami. Targi branżowe to miejsce odwiedzane przez osoby decyzyjne i menadżerów wysokiego szczebla, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za decyzje zakupowe w firmie.

Badania rynku i pozyskiwanie informacji zwrotnej podczas targów

Możliwość zebrania cennych informacji, feedbacku oraz opinii klientów podczas targów, to kolejna zaleta dla wystawcy. Tego typu zabiegi mogą pomóc w rozwoju przyszłych produktów i innowacji.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą zebrać takie informacje:

  1. Stwórz ankietę dla gości: Przygotuj zestaw pytań ankietowych, które pomogą Ci zebrać potrzebne informacje. Pytania mogą dotyczyć oczekiwań wobec nowych produktów i usług lub obecnych. Upewnij się, że uczestnicy targów mogą łatwo na nie odpowiedzieć. Może być to np. ekran na stoisku, link do ankiety online.
  2. Wykorzystaj nowoczesną technologię: Wykorzystaj technologię, taką jak aplikacje do pozyskiwania leadów, kody QR lub cyfrowe ankiety, aby ułatwić uczestnikom spotkania przekazanie swoich opinii.
  3. Zapewnij środki motywacyjne: Zaoferuj uczestnikom zachętę do poświęcenia czasu na przekazanie swojej opinii, np. zniżkę, prezent lub możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagród. Tego typu stymulanty sprawią, że zbierzemy więcej danych, a także mogą być cennymi leadami dla zespołu sprzedażowego.
  4. Zachęcaj do interakcji jeden na jeden: Anonimowe ankiety lub te wypełniane samodzielnie mają z góry ustaloną ścieżkę. Zachęcaj uczestników do interakcji z Twoim zespołem i przekazywania informacji zwrotnych poprzez rozmowy jeden na jeden lub indywidualne demonstracje produktów firmy. Wówczas można uzyskać bezcenne spostrzeżenia, których nie da się przewidzieć pytaniem w ankiecie.
  5. Analizuj dane: Zebrane dane należy poddać analizie. Poszczególne zespoły i osoby odpowiedzialne za rozwój przedsiębiorstwa powinny przetworzyć informacje zwrotne i wyniki ankiet.
  6. Wykorzystaj wnioski: Wykorzystaj wnioski z analizy otrzymanych informacji, aby poprawić produkty i usługi oraz lepiej zaspokoić potrzeby rynku docelowego i klientów. Wnioski mogą być także niezwykle cenne do rozwoju nowych technologii.

Odpowiednie materiały i dobrze zaplanowana strategia badań rynku oraz zbierania opinii klientów, zapewnią firmie cenne spostrzeżenia. Spostrzeżenia, które następnie można wykorzystać do ulepszania produktów i usług własnej firmy oraz zrozumienia potrzeb rynku docelowego.

Targi jako skuteczna metoda prezentacji nowości i kształtowania rynku

Targi są doskonałą okazją do zaprezentowania nowości i innowacji firmy. Prezentując nowinki technologiczne podczas jednych z najważniejszych wydarzeń branżowych, możemy przyciągnąć szczególną uwagę mediów oraz potencjalnych klientów. Najnowsze trendy zawsze przyciągają szczególną uwagę, a targi jako platforma branżowa pomogą nam zmaksymalizować widoczność i zainteresowanie.

Dodatkowo poprzez wystawianie się na targach, firmy mogą zademonstrować swoją wiedzę, kreować się jako liderzy branży oraz innowacyjne i myślące przyszłościowo przedsiębiorstwo. Wszelkiego rodzaju panele dyskusyjne i konferencje mają niejednokrotnie duży wpływ na przyszłość i rozwój różnych sektorów gospodarki. To na nich spotykają się różne osobistości ze świata polityki i biznesu.

Generowanie leadów sprzedażowych

Pozyskiwanie nowych leadów i kontaktów to jedna z niepodważalnych korzyści z targów. Jak w każdym przypadku, warto zawczasu przygotować się do targów, odpowiednio planując stoisko wystawowe, selekcjonując prezentowane produkty, zapraszając i informując o uczestnictwie firmy, szkoląc pracowników oraz przygotowując właściwe materiały marketingowe.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w generowaniu leadów:

  1. Zdefiniuj swoją grupę docelową: Wcześniejsze określenie grupy docelowej pomoże Ci dostosować przekaz i skupić wysiłki na najbardziej odpowiednich uczestnikach.
  2. Wyróżnij się z tłumu: Zapewnij odpowiednią oprawę własnego stoiska. Upewnij się, że przyciąga wzrok, jest dobrze zaprojektowane i prezentuje ofertę w najlepszym świetle.
  3. Oferuj zniżki i oferty specjalne: Zaoferuj uczestnikom powód do odwiedzenia stoiska firmowego. Zniżka, prezent lub oferta specjalna zachęcą odwiedzających do wypróbowania Twoich produktów i usług. Oferuj dostęp do Twoich rozwiązań na preferencyjnych warunkach przez określony i limitowany okres po targach.
  4. Dziel się wiedzą i doświadczeniem: Podziel się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc seminaria, warsztaty, demonstracje lub indywidualne konsultacje na stoisku, lub w panelach dyskusyjnych organizowanych przez targi.
  5. Zbieraj informacje: Upewnij się, że zbierasz informacje kontaktowe od uczestników, takie jak ich imię, adres e-mail i numer telefonu, preferencje. Ułatwi to zespołowi sprzedażowemu późniejszy kontakt po targach.
  6. Bądź aktywny przed, podczas i po targach: Wyślij spersonalizowane e-maile do posiadanych kontaktów, zapraszając na stoisko targowe. Podczas targów aktywnie łap kontakt z osobami przechodzącymi obok stoiska lub które zatrzymały się na chwilę zainteresowane ofertą. Osobom, które odwiedziły stoisko, podziękuj i przekaż dodatkowe informacje nawiązujące do przeprowadzonej rozmowy.
  7. Korzystaj z wielu narzędzi i kanałów marketingowych: Wykorzystaj technologie takie jak aplikacje do pozyskiwania leadów, tradycyjne materiały informacyjne i prospekty, lead magnety, kody QR materiały online, aby usprawnić proces generowania leadów. Bądź aktywny na social mediach. Twórz relacje na żywo, posty. Korzystaj z analityki i materiałów oraz narzędzi online.

Stosując się do powyższych wskazówek i podchodząc do targów z dobrze zaplanowaną strategią, możesz zmaksymalizować swoje szanse na wygenerowanie nowych leadów i rozwój biznesu.

Wywiad i zbieranie informacji o konkurencji

Zbieranie cennych informacji od innych wystawców i konkurencji to również jedno z działań, które powinno się znaleźć pośród założonych celów. Warto zbierać informacje na temat tego, jakie firmy biorą udział w poszczególnych targach i jakie produkty są na nich prezentowane. Informacje te mogą pomóc w opracowaniu działań i kampanii marketingowych oraz zidentyfikowaniu szans i zagrożeń. Oto kilka wskazówek, które pomogą w zbieraniu danych:

  1. Zbadaj targi: Przed udziałem w targach sprawdź listę wystawców i zidentyfikuj swoich kluczowych konkurentów. Warto też monitorować stronę i kanały komunikacji konkurencji. Mogą informować, co zaprezentują na stoisku.
  2. Uczestnicz w prezentacjach konkurentów: Weź udział w prezentacjach konkurencji i zrób notatki na temat ich produktów, usług, strategii marketingowych i treści przekazów.
  3. Zapytaj o opinię gości targowych: Nawiąż kontakt z odwiedzającymi targi i zbierz ich opinie oraz spostrzeżenia na temat konkurencji.
  4. Obserwuj inne firmy: Obserwuj stoiska konkurencji i zwróć uwagę na ich prezentacje i przygotowane materiały marketingowe.
  5. Analizuj zebrane dane po targach: Upewnij się, że zebrane informacje trafią do odpowiednich osób w Twojej firmie i zostaną wykorzystane do ulepszania produktów i strategii biznesowej.

Ważne jest, aby podejść do tego procesu z etycznym nastawieniem, unikając wszelkich praktyk, które mogą być uznane za nieuczciwe lub nielegalne.

Dlaczego warto brać udział w targach

Korzyści z uczestnictwa w targach są wielorakie i obejmują między innymi dotarcie do nowych klientów, rynków zbytu, partnerów strategicznych, zwiększanie widoczność i rozpoznawalność marki. Udział w targach to także okazja do budowania relacji, domykania trwających negocjacji sprzedażowych, a także do poznania najnowszych trendów z branży.

Ważne jest jednak, aby zidentyfikować, które targi są odpowiednie dla Twojej firmy i objętych celów. Przystępując do targów, należy mieć dobrze zaplanowany i przygotowany plan wystawiania się, w tym przyciągające wzrok stoisko, kompetentny i przeszkolony personel, angażujące odwiedzających demonstracje produktów, jasne przesłanie, które podkreśla wartość dostarczanych produktów i usług.

Jakie firmy mogą skorzystać z uczestnictwa w targach?

Targi to znakomita platforma dotarcia do klientów i prezentacji oferty dla firm każdej wielkości. Jest to okazja nie tylko dla dużych firm, ale i małych przedsiębiorstw na bycie zauważonym w danej branży i pozyskanie cennych kontaktów.

Oczywiście cele udziału i poszczególne korzyści mogą być odmienne od wielkości firmy i specyfiki targów, w których bierze ona udział. Dlatego zawsze należy przemyśleć i przygotować się odpowiednio do wybranej imprezy targowej.

Jak przygotować się do targów?

Przygotowanie jest kluczem do zapewnienia udanego udziału w targach. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych kroków, które należy podjąć, aby przygotować się do targów i zmaksymalizować swoje szanse na sukces.

  1. Zidentyfikuj odpowiednie targi: Znajdź targi, które są istotne dla Twojej branży i rynku docelowego, aby mieć pewność, że prezentujesz swoje produkty i usługi przed właściwą publicznością. Możesz monitorować działania konkurencji lub chcąc dotrzeć do konkretnej branży, lub rynku, znajdź istotne dla danego sektora wydarzenia targowe. Możesz wykorzystać w tym celu kalendarz targów.
  2. Przygotuj właściwe materiały i prezentację: Przygotuj udział na podstawie analizy osób i firm, do których chcesz dotrzeć z ofertą. Podkreśl korzyści płynące z Twoich produktów i usług oraz wyjaśnij, dlaczego będą one dobrze dopasowane do ich potrzeb i jak te potrzeby zaspokoją.
  3. Zrób trwałe wrażenie: Zrób dobre i trwałe wrażenie poprzez profesjonalne, kompetentne podejście oraz otwartość na uwagi i potrzeby klientów. Poświęć czas na budowanie relacji z potencjalnymi partnerami i kontynuuj działania po targach.
  4. Zaoferuj atrakcyjne warunki: Zaoferuj potencjalnym klientom i partnerom atrakcyjne warunki oferty, zniżki, wersje próbne, bezpłatne konsultacje oraz wsparcie specjalistów.

Więcej o tym, jak przygotować firmę do targów piszemy w innym artykule.

Podsumowanie: Co daje firmie udział w targach?

Udział w targach stanowi niezwykle skuteczną strategię dla wielu firm, pozwalającą na budowę relacji z klientami, zbieranie leadów (obiecujących kontaktów, które mogą przerodzić się w klientów). Ponadto targi są świetną okazją do badań rynku, zbierania opinii oraz zdobywanie informacji o konkurencji. Warto dowiedzieć się jak przygotować się na targi. Przygotowana odpowiednio strategia i aktywne uczestnictwo mogą przyczynić się do zwiększenia widoczności marki oraz rozwoju biznesu poprzez nawiązywanie nowych kontaktów i kreowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Podziel się informacją!

Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Fair Support & Service

ul. Gibalskiego 21, 01-190 Warszawa
tel: +48 22 620 71 98, tel: +48 22 620 72 98, fax: +48 22 245 43 42
[email protected]