Polskie Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich, Karlsruhe logo

Oficjalne Przedstawicielstwo
Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Targi w Niemczech loga

Transformacja cyfrowa w gospodarce morskiej przyspiesza dzięki sztucznej inteligencji: AI na SMM Hamburg 2024

by | 10.06, 2024

Cyfryzacja procesów sprawia, że logistyka i transport morski stają się bardziej elastyczne, wydajne i przyjazne dla środowiska. Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa w tym coraz większą rolę.

Na przodujących międzynarodowych targach morskich SMM w Hamburgu temat ten zostanie szczegółowo omówiony w AI CENTER. W tym miejscu innowacyjne start-upy zaprezentują swoje nowoczesne rozwiązania.

Dzięki temu goście targowi będą mieć możliwość zobaczenia, jak nowe technologie mogą usprawnić pracę w branży morskiej. Warto śledzić te zmiany, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami. Wystawcy targów również mogą skorzystać z udziału w samych targach oraz specjalnych strefach i konferencjach.

Transformacja energetyczna i cyfrowa w branży morskiej

Pod hasłem “driving the maritime transition” (siła napędowa transformacji morskiej), SMM Hamburg 2024 skupi się na dwóch kluczowych obszarach: transformacji energetyki morskiej i transformacji cyfrowej.

Przewiduje się, że przyszłe alternatywne paliwa, które mają umożliwić neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla eksploatację statków, będą niewystarczające i kosztowne. Dlatego stała optymalizacja efektywności energetycznej statków jest kluczowa, niezależnie od tego, czy mówimy o nowych konstrukcjach, czy statkach już w eksploatacji.

Goście targów, wystawcy i firmy biorące udział w SMM Hamburg 2024 będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o najnowszych trendach i technologiach w tych dziedzinach. To doskonała okazja, by zainspirować się innowacyjnymi rozwiązaniami i nawiązać wartościowe kontakty biznesowe.

Dominik Schneiter, dyrektor generalny szwajcarskiego producenta silników okrętowych WinGD i przewodniczący grupy ds. strategii cyfryzacji CIMAC, globalnego stowarzyszenia non-profit zajmującego się inżynierią napędów okrętowych, uważa, że modernizacja istniejących statków jest jednym z najważniejszych wyzwań dla branży.

Narzędzia cyfrowe, Big Data i technologia IoT (Internet of Things / Internet rzeczy) mogą znacząco poprawić wydajność operacyjną statków i pomóc w spełnieniu coraz bardziej rygorystycznych wymogów regulacyjnych. Przykładem takiego rozwiązania jest Tekomar XPERT, oferowane przez firmę technologiczną Acceleron.

Rozwiązania dla stoczni, budowy statków podczas targów morskich SMM w Hamburgu
© Hamburg Messe und Congress / Katrin Neuhauser

Cyfrowy Szlak (Digital Route) i konferencja Maritime Future Summit

Od urządzeń do monitorowania stanu, opartych na chmurze, przez autonomiczne lub częściowo autonomiczne systemy nawigacyjne, po śledzenie ładunków w czasie rzeczywistym i skuteczne rozwiązania antycyberprzestępcze – międzynarodowe targi branży morskiej w Hamburgu zaprezentują całe spektrum innowacyjnych cyfrowych produktów i usług.

Nasz Cyfrowy Szlak ułatwi odwiedzającym targi zlokalizowanie wystawców odpowiednich produktów” wyjaśnia dyrektor SMM Christoph Lücke.

Digital Route, czyli Cyfrowy Szlak, to specjalnie oznaczony szlak na targach, który wskazuje wystawców oferujących innowacyjne produkty i usługi cyfrowe. Obejmuje to m.in.:

  • Scentralizowane, zdalne zarządzanie na lądzie.
  • Systemy autonomiczne i półautonomiczne.
  • Bezpieczeństwo danych i sieci.
  • Rozwiązania komunikacji satelitarnej obsługujące HTS.

Ikona Digital Route pomoże zidentyfikować zwiedzającym uczestniczące w nim firmy w katalogu wystawców online, przewodniku dla odwiedzających oraz w aplikacji.

Nasza wskazówka: Stwórz swoją listę ulubionych wystawców w katalogu online i umów się na spotkania z nimi przed targami. Lista wystawców 2024 zostanie opublikowana odpowiednio wcześniej przed targami.

Podczas konferencji Maritime Future Summit, która odbędzie się 4 września 2024 i po raz pierwszy będzie bezpłatna dla wszystkich odwiedzających targi, eksperci zaprezentują inteligentne technologie i omówią przypadki użycia sztucznej inteligencji. To wyjątkowa okazja dla gości z Polski, by poznać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie cyfryzacji i ich praktyczne zastosowania w przemyśle morskim.

Sztuczna inteligencja siłą napędową zmian

Sztuczna inteligencja staje się głównym motorem cyfryzacji w gospodarce, widać to szczególnie w sektorze morskim.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat sztuczna inteligencja będzie w coraz większym stopniu odgrywać kluczową rolę w naszej branży; może nawet pomóc nam poradzić sobie z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej” – mówi Rolf Stiefel, dyrektor regionalny na Europę Środkową towarzystwa klasyfikacyjnego Bureau Veritas. 

Jednym z typowych zastosowań jest opracowanie zautomatyzowanej usługi inspekcji opartej na dronach w celu wykrywania korozji, pęknięć i deformacji wewnątrz zbiorników ładunkowych.

Florian Heinemann, Senior Director Data Insights & AI w największym niemieckim operatorze liniowym, wyraża przekonanie, że „do 2030 r. wszystkie procesy biznesowe w Hapag-Lloyd będą oparte na sztucznej inteligencji”.

Jak AI zmienia branżę morską: Strefa AI CENTER dla start-upów

Organizatorzy SMM Hamburg 2024 stawiają na temat sztucznej inteligencji jako ważny punkt targów. AI CENTER w hali B6 będzie w całości poświęcone zaawansowanym technologiom AI i ich zastosowaniom w przemyśle morskim.

Pierwsi użytkownicy sztucznej inteligencji zyskają przewagę konkurencyjną”, wyjaśnia Ragnar Kruse, współzałożyciel i dyrektor generalny AI.HAMBURG oraz inicjator AI CENTER. Podkreśla, że każdy proces biznesowy, od sprzedaży i marketingu po obsługę klienta, można zoptymalizować za pomocą sztucznej inteligencji. “Wiele start-upów integruje obecnie technologie AI w oprogramowaniu, na które może sobie pozwolić każda firma. Będą one prezentowane w AI CENTER na targach SMM Hamburg“, kontynuuje Kruse. 

Jednym z przykładów jest szwedzka firma Cetasol, która oferuje aplikację iHelm. Aplikacja ta tworzy digital twins, czyli wirtualne repliki fizycznych urządzeń na pokładzie statków.

Nasze rozwiązanie iHelm wykorzystuje sztuczną inteligencję, dzięki czemu jest wysoce elastyczne, umożliwiając naszym klientom mapowanie procesów w sposób przyszłościowy” – mówi założyciel i dyrektor generalny Cetasol, Ethan Faghani. 

Firma twierdzi, że jej rozwiązanie może zmniejszyć zużycie paliwa o 10 do 25 procent bez konieczności modernizacji lub konwersji głównych komponentów.

SMM Hamburg 2024 to doskonała okazja dla branżowych gości targów, aby uzyskać kompleksowe informacje na temat bieżących wydarzeń i dołączyć do dynamicznej społeczności AI.

Nasze AI CENTER na SMM 2024 wyznacza nowy standard”, mówi Claus Ulrich Selbach, dyrektor jednostki biznesowej: Targi i wystawy morskie oraz technologiczne w Targach Hamburskich

Nagroda innowacji na rzecz ochrony oceanów: AI for the Oceans Awards

Jedną z głównych atrakcji targów będzie konkurs AI for the Oceans Awards. „Tutaj organizatorzy SMM Hamburg, we współpracy z Deutsche Meeresstiftung, Forum Oceano i AI.HAMBURG, uhonorują start-upy wykorzystujące sztuczną inteligencję do ochrony oceanów” dodaje Selbach.

Jury konkursu składa się z 14 wybitnych członków, w tym takich osobistości jak Charles Goddard, dyrektor redakcyjny Economist, oraz akwanauta Fabian Cousteau, wnuk legendarnego oceanografa Jacquesa Cousteau.

Start-upy muszą złożyć swoje propozycje najpóźniej do 1 lipca 2024 roku. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 euro, kampanię na LinkedIn oraz możliwość zaprezentowania się przed publicznością złożoną z ekspertów. To prawdziwa szansa zarówno dla środowiska, jak i zaangażowanych w jego ochronę start-upów.

Podsumowanie: targi SMM Hamburg 2024

W dniach od 3 do 6 września 2024 roku w Hamburgu odbędą się kluczowe, międzynarodowe targi dla branży morskiej — SMM Hamburg. Oczekuje się, że weźmie w nich udział ponad 2000 wystawców i około 40 000 odwiedzających z ponad 100 krajów.

Kompleksowy przegląd przemysłu morskiego

SMM Hamburg obejmie cały łańcuch wartości przemysłu morskiego na powierzchni 90 000 m² w dwunastu halach wystawienniczych. Jest to najważniejsza na świecie platforma innowacji i najnowszych technologii w sektorze morskim, skupiająca liderów biznesu z całego globu.

Tematy przewodnie: transformacja energetyczna i cyfrowa

Pod hasłem  “SMM – driving the maritime transition” (SMM – siła napędowa transformacji morskiej), 31. edycja targów skupi się na transformacji energetycznej i cyfrowej w przemyśle morskim. Targi uzupełni atrakcyjny program konferencyjny oraz wiele możliwości nawiązywania kontaktów.

Nowość: konferencje na otwartych scenach

Po raz pierwszy konferencje będą odbywać się na otwartych scenach wewnątrz hal wystawowych, dostępne bezpłatnie dla wszystkich odwiedzających targi. To doskonała okazja, aby zapoznać się z najnowszymi trendami i technologiami oraz nawiązać cenne kontakty biznesowe.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w SMM Hamburg 2024, aby odkryć przyszłość przemysłu morskiego i wziąć udział w inspirujących dyskusjach oraz prezentacjach.

Po raz pierwszy konferencje podczas SMM odbędą się na otwartych scenach w halach targowych w Hamburgu. Specjalne szlaki tematyczne (Theme Routes / Themenrouten) dotyczące poruszanych, kluczowych tematów ułatwią znalezienie wystawców.

Zdjęcia: © Hamburg Messe und Congress

Podziel się informacją!

Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Fair Support & Service

ul. Gibalskiego 21, 01-190 Warszawa
tel: +48 22 620 71 98, tel: +48 22 620 72 98, fax: +48 22 245 43 42
[email protected]