Polskie Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich, Karlsruhe logo

Oficjalne Przedstawicielstwo
Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Targi w Niemczech loga

Program IT-TRANS 2024: Trzy dni poświęcone digitalizacji masowego transportu

by | 13.05, 2024

Już niedługo w Karlsruhe odbędzie się kolejna edycja globalnego wydarzenia poświęconego cyfryzacji i inteligentnym rozwiązaniom w transporcie publicznym, IT-TRANS

W dniach od 14 do 16 maja 2024 roku na terenach targowych Karlsruhe w Niemczech odbędzie się wiodąca wystawa i konferencja branżowa, na której będą omawiane różnorodne technologie – od sztucznej inteligencji, systemów biletowych i płatniczych po MaaS i cyberbezpieczeństwo. IT-TRANS, obejmie również dwa fora branżowe (Market Update), które zapewnią głębszy wgląd w praktyczne zastosowania. Ponadto na uczestników czeka tor testowy do autonomicznej jazdy oraz prezentacje najnowszych ofert od około 250 wystawców z 30 krajów.

Współpraca między sektorem publicznego transportu a nauką, polityką i przemysłem

Otwarcie IT-TRANS odbędzie się z udziałem ministra Federalnej Republiki Niemiec ds. cyfrowych i transportu, dr. Volkera Wissinga oraz uznanej pionierki technologii i ekspertki od sztucznej inteligencji, Inmy Martinez. Podczas ceremonii Inma Martinez wygłosi inspirujące przemówienie na temat przyszłości sztucznej inteligencji (AI). 

Rozwój sektora transportu publicznego ulega dynamicznym zmianom, dlatego niezwykle ważna jest współpraca między nauką, polityką, przemysłem oraz firmami transportowymi w podnoszeniu standardów transportu publicznego na wyższy poziom. W tym właśnie duchu odbywają się targi i konferencja IT-TRANS, będące ważnym wydarzeniem dla komunikacji publicznej i miejskiej.

Britta Wirtz, dyrektor zarządzająca Messe Karlsruhe, podkreśla: „Kiedy zaczęliśmy rozwijać IT-TRANS prawie 20 lat temu, wciąż mówiliśmy o pojawieniu się cyfrowych transakcji płatniczych i drukarek biletów. Dziś jednak mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją i inteligentnym modelowaniem ruchu drogowego. Skok rozwojowy w cyfryzacji jest niezbędny dla transportu publicznego, ale rewolucja w transporcie może się udać tylko wtedy, gdy rozwiązania cyfrowe pozwolą na lepsze jej dostosowanie”.

Fora Market Update: Praktyczne zastosowania 

Dwa fora branżowe Market Update będą koncentrować się na kluczowych obszarach, z którymi codziennie borykają się firmy transportowe: poprawa wydajności i kontrola kosztów, zapewnienie dostępności w transporcie publicznym, zarządzanie brakami kadrowymi, rozwój podróży intermodalnych oraz podnoszenie poziomu satysfakcji klientów. W ramach tych dyskusji renomowane firmy takie jak Atron, Lufthansa Industry Solutions, Siemens Mobility i Luminator zaprezentują innowacyjne rozwiązania technologiczne, które mogą wspierać transportowe przedsiębiorstwa w osiągnięciu swoich celów.

Rozwiązania dla transportu publicznego nowej generacji

W strefie Karlsruhe Mobility Lab zaprezentowane zostaną najnowsze innowacje opracowane specjalnie dla regionu, natomiast wspólne stoisko (dm-arena, Y3) skupi się na aktualnych projektach lokalnych podmiotów branżowych. Centrum Badań Technologii Informacyjnych FZI zachęci odwiedzających do testowania autonomicznego autobusu wahadłowego FZI, prezentującego zaawansowane manewry jazdy i skręcania.

Projekt regioKArgo, który integruje transport publiczny z logistyką, planuje rozpoczęcie regularnej działalności w najbliższym czasie. Natomiast KAMO: Karlsruhe Mobility High Performance Centre zajmie się interfejsem pomiędzy miastem a obszarem wiejskim poprzez swoje flagowe przedsięwzięcie „Country-2-City”.

Podczas targów zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z ofertą innych wystawców, takich jak awatar do obsługi klienta (Siemens Mobility, hala 1, E37), narzędzia do modelowania ruchu wspierające testowanie inwestycji infrastrukturalnych (PTV Group, hala 1, B3) oraz systemy monitorowania przepływu ruchu w czasie rzeczywistym (Gaia, dm-arena, S38).

Uczestnicy targów będą mieli możliwość przejażdżki symulatorem autobusów (TML Studios, dm-arena, Z11), który oferuje realistyczne doświadczenia podróżowania, obejmujące deskę rozdzielczą, różnorodne scenariusze jazdy oraz proces zakupu biletów. Ponadto na wspólnym stoisku Young Innovators i Start-up Zone swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentuje 15 start-upów z różnych krajów, w tym z Francji, Hiszpanii i USA. Na targach nie zabraknie również wystawców z Polski.

Bilety dla gości

Bilety na targi dostępne na stronie https://www.it-trans.org/en/tickets/

Zdjęcia: © Messe Karlsruhe / Behrendt Rausch

Podziel się informacją!

Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Hamburskich, Stuttgarckich i Karlsruhe w Polsce

Fair Support & Service

ul. Gibalskiego 21, 01-190 Warszawa
tel: +48 22 620 71 98, tel: +48 22 620 72 98, fax: +48 22 245 43 42
[email protected]